Problemy ze słuchem kojarzymy wyłącznie z osobami starszymi. Jednak coraz częściej dotyka również młodsze osoby. Kiedy problem się pogłębia czyli wraz z szumami usznymi towarzyszą nam takie objawy, jak zawroty głowy czy problemy z równowagą warto wybrać się na badanie słuchu.
Badanie słuchu – dlaczego warto przeprowadzić?
Wyróżniamy badanie subiektywne, które polega na przeprowadzeniu z pacjentem rozmowy z różnym natężeniem mowy. Na jej podstawie lekarz oceni czy pacjent ma problem z niedosłuchem. Oraz obiektywne, które jest o dokładniejsze i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Pacjent jest umieszczany w pokoju ciszy i ma założone specjalne słuchawki. Lekarz bada próg słyszalności wysokich i niskich dźwięków. Wynik badanie słuchu jest przedstawiony za pomocą wykresu. Na jego podstawie lekarz ocenia słuch pacjenta i zaleca ewentualny zakup aparatu słuchowego. Wady słuchu klasyfikuje się na niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy. W przypadku tego pierwszego można nosić aparat słuchowy ale nie jest on konieczny a wada jest odwracalna. Dzięki leczeniu laryngologicznemu i odpowiednim zabiegom lekarze są w stanie przywrócić słuch do stanu pierwotnego. W drugim przypadku, kiedy pacjent cierpi na niedosłuch odbiorczy, jedynym rozwiązaniem jest aparat słuchowy. Jest to wada polegająca na uszkodzeniu nerwu słuchowego i ucha wewnętrznego. Nie podlega leczeniu, jest nieodwracalna a z czasem pogłębia się.
Aparaty słuchowe Siemens są wysokiej klasy aparatami dzięki którym pacjent słyszy wyraźnie i w natężeniu przypominającym naturalnie odbieranie dźwięków. Zaawansowane technologicznie poprawiają komunikatywność pacjenta i wpływają na poprawę jakości życia.