You are currently viewing Wykorzystanie strugarek 4 stronnych

Wykorzystanie strugarek 4 stronnych

 

Obróbka drewna nie była by dzisiaj tak efektywna bez specjalnych urządzeń przeznaczonych do tych robót. Elektryczne narzędzia zmechanizowane ułatwiają pracę stolarzom i pracownikom tartaków, którzy codziennie mierzą się z zadaniem obróbki drewna.

Jak działa strugarka 4 stronna do belek?

strugarki 4 stronneDo najczęściej używanych maszyn w przemyśle drzewnym należą strugarki, które obrabiają gładkie krawędzie belek i przycinają je do pożądanych kształtów. Taka strugarka wygląda na pierwszy rzut oka jak tokarka lub obudowana piła tarczowa. Całość belki opiera się na dużej prowadnicy, za pomocą której wprowadza się drewno do części obrabiającej. Najbardziej wydajne są strugarki 4 stronne, które potrafią w ciągu jednego cyklu przyciąć na raz wszystkie cztery krawędzie belki. Działa ona na zasadzie czterech niezależnych noży, które można regulować względem siebie. Ta regulacja sprawia, że możemy ze strugarki wyciągnąć belkę dowolnych wymiarów już po jej jednym przepuszczeniu przez urządzenie. Dodatkowo wcale nie musimy ograniczać się do wzajemnie prostopadłych płaszczyzn, tylko możemy regulować je na dowolne sposoby. Belka może być nawet trapezowa, czy też jej przekrój może mieć kształt rombu. Opcji jest wiele, pod warunkiem, że mieszczą się w zakresie regulacji, które dane urządzenie udostępnia. Aby strugarka była bezpieczna, wiele urządzeń zawiera zestaw specjalnych chwytaków prowadzących, aby do minimum ograniczyć kontakt rąk z urządzeniem.

Nowoczesne urządzenia w zależności od wielkości belek jakie mogą obsłużyć mają bardzo zróżnicowaną cenę. Największe z nich znajdą na pewno zastosowanie w tartakach, które specjalizują się w produkcji belek. Mniejsze można na pewno z sukcesem wykorzystać nawet w warsztatach stolarskich zajmujących się tylko usługami.