Wybieranie odpowiednich butów to wbrew pozorom nie tylko przyjemność. Trzeba przyznać, że wiele kobiet uwielbia kupować buty. Jednak czasem, jeśli potrzebne są buty na jakąś okazję, więc wybieramy się do sklepu z konkretnym zamiarem, chcemy, by buty spełniały określone wymogi, miały konkretne przeznaczenie – np. solidne na co dzień, do chodzenia itd. – to ten wybór nie okazuje się taki prosty.
Trzeba pamiętać, że niestety producenci butów szukają różnych możliwości oszczędzenia na materiale. Stąd obuwie skórzane wcale już nie musi być taką oznaką doskonałej jakości. Skóra też może być lesza lub gorsza. Trzeba się więc jej przyjrzeć, gdy kupujemy np. półbuty skórzane damskie. Jeśli po dotknięciu powierzchni buta, marszczy się ona, powiała się zniekształcenia – oznacza to, że jest to skórka cieniutka, z takiej części zwierzęcia, że jest ona słabsza. Tak więc buty skórzane to nie jest automatycznie znakomita jakość.
Podcuceni bronią się, że klienci nie potrafią odpowiednio obchodzić się z ich butami. Na przykład – że buty ulegają przemoczeniu. Jednak trudno wyobrazić sobie, by buty nie ulegały przemoczeniu, skoro mieszkamy w strefie klimatycznej, w jakiej mieszkamy. Buty zimowe czy jesienne muszą być więc zawsze solidne i porządnie wykonane, mieć taką powierzchnie, by nie były łatwo przemakalne, skore do uszkodzeń. Niestety, producenci czasem wyobrażają sobie, że ktoś kupuje buty wyjściowe i nie będzie w nich wychodził na zewnątrz. Uszkodzenia mechaniczne ich potem nie interesują, wmawiają klientom, że powstały one w wyniku użytkowania i to jest proces naturalny. Jednak gdy ktoś wydaje spora sumę na buty, to ma nadzieje na to, że pochodzi w nich dłużej niż dwa tygodnie.
Półbuty, skórzane damskie trzeba więc wybierać z głową. Konieczne jest dobre sprawdzenie ich jakości. Przede wszystkim – trzeba się przyjrzeć, czy faktycznie jest to skóra dobrej jakości. Trzeba też dopytać dokładnie, jaki jest sposób konserwacji. Faktem jest, że wiele osób nie stosuje się do tych zaleceń.