You are currently viewing Jak odczytywać wartości odżywcze?

Jak odczytywać wartości odżywcze?

Dieta wielu osobom kojarzy się z ciągłym poczuciem głodu, zakazanymi produktami i nieustannym liczeniem kalorii. To błędne myślenie, gdyż w diecie należy, przede wszystkim zachować umiar i wykluczyć niezdrowe produkty, które szkodzą.

Jak liczyć wartości odżywcze?

proste obliczanie wartości odżywczychNasz organizm każdego dnia potrzebuje mieć dostarczoną określoną ilość węglowodanów, białka, cukrów, tłuszczy czy też witamin oraz minerałów. Ilość tych składników jest zależna indywidualnie od każdego z nas, ponieważ zapotrzebowanie jest uzależnione od trybu życia, genów czy stanu zdrowia. Jeżeli już znamy swoje zapotrzebowanie, to pozostaje jeszcze pozyskanie wiedzy na temat zawartości ich w poszczególnym produkcie czy też jego porcji. Wystarczy tu proste obliczanie wartości odżywczych, które każdy z nas może samodzielnie wykonać. Potrzebna do tego jest specjalna tabela wartości odżywczych, z której uzyskamy informacje na temat ilości podstawowych składników w stu gramach lub pojedynczej porcji, na przykład w czterdziestu czy sześćdziesięciu gramach. Równie dobrze można sobie zainstalować na telefonie specjalną aplikację, która za nas wykona wszelkie wyliczenia. Wystarczy podać składniki jakie znajdują się w spożywanym daniu oraz ich gramaturę, a resztę wykona aplikacja, która poda ile poszczególnych składników odżywczych, witamin i minerałów znajduje się w konkretnym posiłku. Dzięki takim narzędziom, łatwo zaplanować dietę i też się jej trzymać, gdyż obliczanie kalorii i składników odżywczych jest banalnie proste.

W internecie znajdziemy mnóstwo specjalnych kalkulatorów czy tabeli wartości odżywczych, które pozwalają na szybkie wyliczenia. W większości przypadków są to darmowe rozwiązania, z których każdy może skorzystać w dowolnej chwili. Dla osób na diecie to najważniejszy pomocnik.