Podobno każda rzecz jest warta tyle, ile dany kupiec chciałby za nią zapłacić. Tak jest z zakupem i sprzedażą każdego przedmiotu, nawet nieruchomości. Co z tego, że właściciel danej nieruchomości wystawił tzw. „swoją cenę”. Może ona być po prostu nie adekwatna do aktualnego popytu na daną nieruchomość.
Może poprosić rzeczoznawcę o pomoc w wycenie?
Każdy rzeczoznawca jest profesjonalistą w swoim zawodzie i zna się na towarach, w których się specjalizuje. Jeśli chodzi o nieruchomości, jest to sprawa oczywista. Każdy rzeczoznawca zna ceny rynkowe danych domów, czy działek na tyle, aby spokojnie i rzetelnie wycenić powierzony mu teren. Tak jest w każdym mieście. Jeśli chcemy kupić np. mieszkanie w Warszawie i nie wiemy, gdzie szukać tam rzeczoznawcy, możemy wpisać w przeglądarkę internetową np. rzeczoznawca nieruchomości w Warszawie, aby znaleźć odpowiedniego fachowca. To, ile żąda ewentualny właściciel, chcący sprzedać nam swoją nieruchomość – to jedno. Faktyczna jej wartość – to drugie. I dlatego warto zamówić rzeczoznawcę tym bardziej, kiedy wydaje nam się, że sprzedający „coś kręci”, tzn. zawyża cenę. W takich wypadkach różnica może być znaczna, a oszczędzając ją, możemy np. umeblować sobie nowo zakupione mieszkanie. Oczywiście, sprzedający nie musi się godzić z decyzją rzeczoznawcy. Może utrzymywać swoją cenę do czasu, aż jakimś cudem trafi się ktoś, kto zechce zapłacić wymagane przez niego pieniądze. Ale czy w wyżej rzeczonej Warszawie jest tylko jedna nieruchomość do sprzedania?
Czasami warto porozglądać się dłużej za czymś odpowiedniejszym. Nieruchomość to nie np. bułka, którą kupujemy codziennie. Własny dom często jest kupowany na całe nasze życie, a nawet życie dalszych pokoleń. Dlatego warto zastanowić się nad rzeczoznawcą.