You are currently viewing Uprawa ziemniaków

Uprawa ziemniaków

Prawdopodobnie żadna roślina egzotyczna w historii naszego kraju nie zrobiła takiej kariery jak poczciwy ziemniak. Do Europy został przywieziony z Ameryki Południowej w szesnastym wieku. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie tradycyjnego obiadu bez jego udziału na talerzu. Ilość sposobów przyrządzania ziemniaka też jest ogromna. Od zwykłych ziemniaków gotowanych poprzez  pieczone a na chipsach kończąc.

Ziemniak rośliną wymagającą

prawidłowe nawożenie ziemniakówTrudno w to uwierzyć ale plonowanie ziemniaka w naszym kraju nie zmieniło się znacząco od okresu przedwojennego. Świadczyłoby to o tym, że wbrew pozorom uprawa ziemniaka nie jest sprawą łatwą. Oczywiście w różnych gospodarstwach rolniczych wielkość plonów może różnić się znacząco od siebie. Nawet przy podobnych warunkach uprawy. Dlaczego tak się dzieje? Składa się na to wiele czynników ale jednym z podstawowych jest prawidłowe nawożenie ziemniaków. Aby ta czynność została wykonana prawidłowo trzeba najpierw przeanalizować szereg czynników które będą na to miały decydujący wpływ. Oczywiście sprawą pierwszorzędną jest odpowiednie dobranie preparatu nawożącego do ogólnych warunków panujących na polu podczas wzrostu ziemniaków. Przy tym należy wziąć pod uwagę długość czasu wegetacji roślin co z kolei zależy od odmiany jaką będziemy chcieli uprawiać. Mogą być bowiem odmiany wegetujące krócej lub dłużej. Te pierwsze nazywane są odmianami wczesnymi. Te drugie zaś analogicznie odmianami późnymi.

Kolejną bardzo istotną kwestią warunkującą nam sposób uprawy a co za tym idzie sposób nawożenia pola ziemniaków jest sprawa warunków glebowych. Rośliny te preferują gleby lekko kwaśne. Ale powinny to być gleby o dobrej zrównoważonej budowie strukturalnej to znaczy dobrze nawodnione a jednocześnie przy nadmiernych opadach dobrze oddające wodę w warstwy niższe.