You are currently viewing Szmery sercowe i skierowanie na badanie USG serca

Szmery sercowe i skierowanie na badanie USG serca

W kardiologii stosuje się różnego rodzaju badania dodatkowe. Nie da się ukryć, że każdego roku na choroby układu krążenia umiera mnóstwo osób. Jest to najczęstsza przyczyna zgonów nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób serca.

Bezbolesne obrazowanie struktur mięśnia sercowego

badania echa serca - BydgoszczOsoby starsze powinny przynajmniej raz w roku korzystać z dodatkowych badań kardiologicznych. Skierowanie na takie badanie można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli u pacjenta pojawiają się takie objawy jak omdlenia, osłabienie kondycji fizycznej, to jest to wskazanie do wykonania badania EKG. Jeśli jednak lekarz osłuchujący pacjenta stetoskopem, stwierdzi, że słyszy szmery sercowe, a do tego pacjent skarży się na duszności, kaszel, to na pewno jest to wskazanie do wykonania badania ultrasonograficznego serca. Szmery sercowe świadczą najczęściej o nieprawidłowościach w budowie serca. Dlatego badania echa serca – Bydgoszcz są bardzo popularne. Echo serca jest badaniem ultrasonograficznych, więc nie jest to badanie inwazyjne. Do klatki piersiowej, między przestrzenie żebrowe przykłada się sondę ultrasonograficzną. Sonda ta emituje ultradźwięki, które docierają do struktur serca. Po odbiciu od tkanek ultradźwięki powracają do sondy i są zamieniane na impuls elektryczny. Dzięki temu na ekranie uwidacznia się czarno-biały obraz struktur. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne mają też funkcję dopplera.

Dodatkowe badanie dopplerowskie umożliwia sprawdzenie przepływów krwi w obrębie mięśnia sercowego. Lekarz diagnosta wykonuje niezbędne pomiary i ocenia, czy budowa serca jest prawidłowa. Takie badanie jest bezbolesne i można je wykonywać w każdym wieku. Badanie trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Z wynikami badania najlepiej udać się do kardiologa.