You are currently viewing Stetoskop (słuchawki lekarskie)

Stetoskop (słuchawki lekarskie)

  • Post author:
  • Post category:Psy

 

W latach 40. i 50. XIX wieku powstały prototypy, które ściśle przypominały dzisiejszy stetoskop. W 1841 roku Marc-Hector Landouzy z Paryża wprowadził stetoskop wykonany częściowo z gumowych rurek. Ten prototyp został nieco ulepszony w 1851 roku przez Arthura Leareda z Dublina.

Prototypy stetoskopu XIX wieku

stetoskop litmanGłównym problemem wielu wczesnych konstrukcji były gorsze końcówki douszne, które zapewniały stłumiony dźwięk. George Cammann z Nowego Jorku udoskonalił dziewiętnastowieczny stetoskop w 1852 roku. Jego instrument, uważany za najlepszy w tamtych czasach, posiadał gałki z kości słoniowej lub hebanu jako końcówki douszne, które miały przymocowane sprężyny, aby utrzymać je pewniej w uchu. Rurki wykonane były ze zwojów drutów umieszczonych w gumie pokrytej jedwabiem lub bawełną. Aparat piersiowy był otoczony pierścieniem z gumy, tworząc ssawkę, która łatwiej przylegała do skóry. Inny typ stetoskopu (stetoskop litman) został opracowany w 1859 roku. Zaprojektowany przez Scotta Alisona stetoskop różnicowy miał dwie oddzielne końcówki, co pozwalało użytkownikowi słyszeć i porównywać dźwięki w dwóch różnych miejscach. Stetoskop ten pozwalał również lekarzowi na lepsze określenie źródła dźwięku dzięki naturalnemu procesowi triangulacji, którego nasze uszy używają do określenia kierunku dźwięku. Chociaż stetoskop jest prostym urządzeniem, typowe jest, że jego części metalowe i plastikowe produkowane są w oddzielnych miejscach, a całe urządzenie składane w jeszcze innym.

Powszechne jest również sprzedawanie niedrogich modeli w stanie rozmontowanym. Stetoskopy rzadko są wykonywane na zamówienie. W przypadku dużej ilości sprzedawanych stetoskopów jednemu klientowi, producent może wykonać określony kolor lub umieścić na stetoskopach nazwę szpitala.