You are currently viewing Rodzaje taśm pakowych

Rodzaje taśm pakowych

Dobór materiałów do pakowania pozwoli odpowiednio zabezpieczyć towar na czas transportu. Taśmy do pakowania, folie, kartony, tektury i inne materiały niezbędne są więc zarówno firmom produkcyjnym, przetwórniom spożywczym, jak i przedsiębiorstwom zajmującym się logistyką, handlem hurtowym czy detalicznym.

Wybór odpowiednich folii zabezpieczających oraz taśm pakowych do ich sklejania jest podstawą. Taśma pakowa przede wszystkim powinna być wytrzymała i doskonale sklejać dwie powierzchnie. Jej dobór powinniśmy uzależnić do rodzaju sklejanych powierzchni, ciężkości ładunków oraz ilość paczek, które chcemy skleić. Taśmy pakowe dostępne na rynku różnią się przede wszystkim rodzajem użytego kleju. Dostępne są taśmy typu solvent.
taśma pakowaTutaj wykorzystano naturalny klej kauczukowy. Tego typu taśmy pakowe odporne są na ujemne temperatury. Są także wytrzymałe. Pozwalają więc sklejać bardzo ciężkie kartony. Często określane są one również terminem zapakuj – magazynuj –rozpakuj lub po prostu taśmą magazynową. Oparte o naturalny klej kauczukowy taśmy pakowe wykorzystywane są bowiem przede wszystkim w magazynach oraz chłodniach. Kolejny rodzaj to taśmy typu hot-melt. Często określane są one również nazwą taśm transportowych. Wykonane są one z kleju z kauczuku syntetycznego. Ich zaletą jest bardzo szybkie sklejanie powierzchni bez konieczności dociskania. Taką taśmą można kleić opakowania foliowe.
W sklepach znajdziemy również taśmy pakowe z klejem akrylowym. Takie kleje odporne są na promieniowanie słoneczne. Można wykorzystać je do oklejania wszelkiego typu palet. Taśm akrylowych często używają firmy składujące materiały budowlane oraz maszyny na paletach. Istnieje jeszcze jeden podział taśm pakowych. Chodzi tutaj o ten oparty na rodzaju klejenia. Na rynku znajdziemy więc taśmy pakowe przeznaczone do ręcznego oklejania oraz taśmy do klejenia maszynowego.

Większe firmy oklejające wiele kartonów czy palet wybierają zwykle taśmy, które aplikuje się maszynowo. Warto zwrócić uwagę również na to, że taśma pakowa sprzedawana jest nie tylko w metrach, ale także w yardach (mniejsza jednostka).