You are currently viewing Rodzaje chwytaków do automatów

Rodzaje chwytaków do automatów

Automaty produkcyjne są coraz częściej urządzeniami modularnymi, pozwalającymi właścicielom na prostą i szybką rozbudowę i modyfikacje. Nieskomplikowana maszyna może błyskawicznie stać się zaawansowanym robotem, gdy otrzyma części które umożliwią podniesienie jej funkcjonalności oraz usprawnienie wykonywanych przez nią prac.

Nowoczesne chwytaki do maszyn przemysłowych

chwytaki robotówChwytaki ramion są jedną z tych części, które bywają wymieniane bardzo często. Do wielu zadań potrzebne są bowiem narzędzia o wysokiej precyzji, a innym razem wymagana jest duża siła nacisku i stabilność. Standardowe chwytaki robotów przydają się do wszystkich zadań, aczkolwiek zawsze istnieje możliwość podniesienia wydajności sprzętu, stąd też jego zróżnicowanie. Magnetyczne chwytaki często zastępują standardowe warianty w robotach transportowych, przenoszących ładunki niestabilne, lub mogące szybko zaburzyć równowagę maszyny. By zapewnić stabilną i pewną pracę, elektromagnesy chwytaków wyłączane są w momencie gdy nie są używane, tak by nie oddziaływały na inne przedmioty niż te transportowane. Chwytaki pneumatyczne, natomiast, są zminiaturyzowanymi wersjami hydraulicznych szczęk, używanych w koparkach i podobnym sprzęcie ciężkim. Są one przeznaczone do przenoszenia najcięższych ładunków, i mimo iż często pracują wolniej niż sterowane elektrycznie urządzenia, mają ogromną siłę i imponujący udźwig, przekraczający możliwości większości chwytaków w robotach.

Próżniowe, lub przyssawkowe, chwytaki są natomiast pierwowzorem magnetycznych wariantów, i używane są niemal zawsze w maszynach transportowych, oraz robotach przeznaczonych do sortowania towarów. Zapewniają znacznie pewniejszy chwyt maszynie, i minimalizują możliwość wypadnięcia towaru z uchwytu, a tym jego uszkodzenia.