You are currently viewing Praktyczne lustra drogowe

Praktyczne lustra drogowe

Jazda po ulicach bywa trudna, szczególnie dla niedoświadczonych kierowców lub kursantów, którzy dopiero się uczą tej umiejętności. Poza opanowaniem pojazdu, trzeba zwracać uwagę na znaki i wszelkie elementy infrastruktury drogowej.

Gdzie można spotkać lustra drogowe?

lustro drogoweNa drogach miejskich, poza znakami, barierkami i tablicami informacyjnymi, możemy jeszcze znaleźć lustra, które w znaczący sposób ułatwiają jazdę kierowcom. Ich celem jest zwiększenie widoczności w miejscach, gdzie jest ona mocno ograniczona. Mowa tu głównie o wyjazdach z posesji, które są zasłonięte innymi budynkami czy drzewami, wyjazdach z wewnętrznych parkingów czy na skrzyżowaniach, gdzie zabudowania wokół dróg zasłaniają widoczność. Lustro drogowe może być okrągłe lub kwadratowe i koniecznie musi się znaleźć na odpowiedniej wysokości nad chodnikiem. Przeważnie jest to minimum dwa metry, gdyż wtedy wszyscy użytkownicy drogi mogą je dostrzec. Lustra są wypukłe, dzięki czemu ich kąt widoczności znacznie się zwiększa. Tafla jest wykonana z transparentnego akrylu, który jest w odpowiedni sposób utwardzany i zabezpieczany przez odblaskami oraz pokrywany lakierem. Obudowa natomiast jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest pomalowane na biało w poprzeczne, czerwone pasy, które po zmroku są doskonale widoczne, gdyż odbijają promienie światła. Lustro z obudową jest szczelnie łączone za pomocą polimeru – silikonu, dzięki czemu jest trwałe i odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Przeważnie średnica klasycznego zwierciadła wynosi około sześćdziesięciu centymetrów plus kilka centymetrów na ramę. Taki modele możemy najczęściej spotkać w miastach lub na wsiach. Z pewnością ich obecność znacznie ułatwia kierowcom wjazd i wyjazd z newralgicznych miejsc.