You are currently viewing Poprawa bezpieczeństwa na drodze dzięki lampom obrysowym

Poprawa bezpieczeństwa na drodze dzięki lampom obrysowym

Pracując w służbach mundurowych a konkretniej w policji często spotykam się z zagadnieniem bezpieczeństwa na drodze. Ciężko jest mi pojąć dlaczego niektórzy kierowcy na własne życzenie ryzykują swoje zdrowie oraz zdrowie innych uczestników ruchu. Podstawową kwestią związaną z bezpieczeństwem jest stan techniczny pojazdu. 

Lepsza widoczność dzięki zastosowaniu lamp obrysowych

lampy obrysowePod zagadnieniem tym kryje się wiele aspektów, które wpływają na szeroko pojęte bezpieczeństwo podróży. Oprócz sprawności wszystkich instalacji związanych z hamowaniem czy układem kierowania jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowe oświetlenie pojazdu. Nie każdy zdaje sobie sprawę jaką rolę odgrywa właściwe oświetlenie pojazdu, szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często spotykam kierowców, którzy jeżdżą z niesprawnymi światłami mijania czy stopu. Podczas interwencji pouczamy kierowców na temat roli oświetlenia pojazdu podczas codziennych podróży. Równie często można spotkać na drodze kierujących, którzy nie czyszczą regularnie reflektorów w swoich autach. Czasami klosz jest tak zabrudzony, że praktycznie nie widać czy światło świeci czy nie. Równie ważną kwestią jest oświetlenie boczne pojazdu w szczególności różnego rodzaju przyczep, które może holować samochód. W tym przypadku szczególnie polecane są lampy obrysowe, które przyczyniają się do lepszej widoczności krawędzi przyczepy. Dzięki temu kierowca, który szykuje się do wyprzedzania pojazdu jadącego z przyczepą może w sposób dokładny oszacować odległość przy której należy rozpocząć manewr wyprzedzania.

W ten sposób lampy obrysowe przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Dzięki temu maleje liczba zdarzeń drogowych związanych z nieprawidłowym wyprzedzaniem pojazdów, które są niewłaściwie oświetlone. W przypadku nieprawidłowego oświetlenia nie trudno o błąd, który kończy się zdarzeniem drogowym na przykład kolizją. Ogólnodostępne statystyki jednoznacznie wskazują skuteczność takiego rozwiązania.