You are currently viewing Polskie wino – rodowity napój bogów

Polskie wino – rodowity napój bogów

Słysząc określenie „polskie wino” do głowy przychodzą różne skojarzenia. Zapewne do niedawna prym wśród nich wiodłyby nie gronowe wyroby domowe, czyli przysłowiowy jabol. Nic bardziej mylnego. Od kilku lat w Polsce winnice wyrastają niczym grzyby po deszczu, produkując wysokiej jakości, naturalne polskie wina, które zachwycają podniebienia smakoszy bogactwem aromatów i smaków.

Wysokiej klasy polskie wina z rodzimych winnic

wina polskieNasze rodzime winnice zajmują się produkcją polskiego wina białego i czerwonego, rzadziej zaś różowego bądź musującego. Charakteryzujące się oryginalnymi smakami, świeżością i finezją oraz bogactwem aromatów, wina polskie regularnie podbiją podniebienia zarówno polskich smakoszy, jak i tych zagranicznych, z roku na rok stając się coraz modniejszym trunkiem stawianym przez nas na stołach. Jednak ze względu na wciąż stosunkowo niską produkcję wina, w porównaniu do innych krajów, polskie wina przeważnie dostępne są do kupienia wyłącznie u źródła, czyli bezpośrednio u ich producenta. Niektóre winnice oprócz degustacji polskiego wina oferują swoim klientom również możliwość noclegu, aby mogli bliżej poznać i odkryć okolicę, w jakiej wytwarzane są polskie wina, posłuchać jego historii czy mieć możliwość poznania samych twórców win polskich, którzy chętnie podzielą się z nimi  swoją wiedzą, wprowadzając smakoszy w aromatyczny świat win polskich.

Na chwilę obecną ciężko jest wskazać rejon bez winnicy, w której produkowane jest polskie wino. Mamy nawet szlaki winiarskie, które oferują nam warte odwiedzenia winnice z polskim winem, i rozsmakowania się w jego oryginalnych bukietach. Takie wyprawy mogą okazać się interesujące zarówno dla wieloletnich miłośników wina, jak i początkowych odkrywców smaków win polskich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nim.