You are currently viewing Odpowiednie buty na szlakach górskich

Odpowiednie buty na szlakach górskich

Podczas wędrówek po górach nieodłącznym oraz jednym z ważniejszych elementów są buty trekkingowe. Turystyka piesza od zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Można ją uprawiać rekreacyjnie i traktować jako element wakacyjnego wypoczynki albo zająć się tym bardziej profesjonalnie pod względem sportowym. W każdym przypadku podczas wyboru obuwia powinno zwrócić się uwagę na kilka czynników.

Jakie wybrać buty na wyprawę w góry?

sprawdzone buty trekkingowe w góryTakie buty muszą być przede wszystkim wygodne, ale również doskonale zabezpieczać przed otarciami i wszelkimi kontuzjami. Buty powinny być dobierane ze względu na rodzaj nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Jest to kluczowe kryterium, ponieważ zupełnie inne buty sprawdzą się na lekkich terenach, a inne w gęstym lesie czy wysokich górach. Na rynku dostępne są różne modele. Niskie buty do kostki są najbardziej uniwersalnym wyborem, który poza wyprawą może sprawdzić się również w życiu codziennym, jednakże ze względu na niską cholewkę nie są polecane w podróż po wysokich górach. Sprawdzone buty trekkingowe w góry powinny mieć wysoką cholewkę – zapewnią one optymalne zabezpieczenie oraz stabilizację kostek. Podeszwa w nich jest gruba, ząbkowana oraz dobrze amortyzuje podczas chodzenia po nierównym terenie. Przydadzą się na całodniowe wyprawy lub kilkudniowe wycieczki z plecakiem. Można również zdecydować się na kupno specjalistycznego obuwia ekspedycyjnego. Są to buty całoroczne, wykonane z solidnych materiałów. Mogą posiadać jeszcze wyższą cholewkę od tej typowej. Są również dodatkowo wyposażone w specjalne ocieplacze, przez co świetnie zdają egzamin podczas zimowego trekkingu.

Wybór odpowiednich butów trekkingowych powinien odbywać się indywidualnie. Warto dobierać je do trudności pokonywanej trasy oraz od naszego stopnia zaawansowania. Jeżeli wybieramy się w górski szlak to lepiej postawić na buty z wyższą cholewką. Będą one dużo lepiej chroniły stawy i kości przed nadmiernym przeciążeniem.