You are currently viewing Obróbka cieplna, jako jedna z obróbek, którą można zastosować podczas tworzenia lamp

Obróbka cieplna, jako jedna z obróbek, którą można zastosować podczas tworzenia lamp

Kiedy zaczynamy coś produkować, warto jest zastanowić się, jakiej obróbki użyć, żeby nasze produkty były jak najwyższej jakości. Przecież każdy, kto produkuje lampy do salonu, lampy dziecięce, lampy klasyczne, nowoczesne lampy sufitowe chciałby, żeby klienci kupowali je na potęgę, mało tego, żeby byli z nich zadowoleni w 100 procentach, bo wówczas będzie wiedział, że jego lampy do salonu, lampy dziecięce, lampy klasyczne, nowoczesne lampy sufitowe będą polecane.

lampa dziecięcaDzięki temu ludzie będą szczęśliwi, a on osiągnie zyski, których oczekiwał. I tak jednym z rodzajów obróbek materiałów, z których będzie można wykonać lampy jest obróbka cieplna: poddaje się hartowaniu i dwu – lub trzykrotnemu odpuszczaniu. Obróbkę cieplna wykonuje się zwykle w kąpielach solnych. Zabezpiecza to powierzchnie stali przed odwęglaniem; ze względu na mała zawartość dodatków stopowych maja mała przewodność cieplną.
Nagrzewanie do temperatury austenityzowania wykonuje się dwu stopniowo ( czasem 3stopniowo dla narzędzi o skomplikowanych kształtach) ; stal podgrzewa się w solach o temp 550, 850 st. i dopiero później przenosi się do kąpieli solnej o temp austenityzowania( 1170-1270 st.); chłodzenie prowadzi się w oleju a niekiedy w strumieniu sprężonego powietrza; uzyskuje się strukturę składająca się z martenzytu , około 20% austenitu szczątkowego i nierozpuszczonych węglików( twardość zahartowanych stali =63-66 HRC); następnie wykonuje się odpuszczanie ( temp 550-570st.) po obróbce cieplnej uzyskuje się strukturę martenzytu wraz ze sferoidyzowanymi węglikami (twardość wtórna –do 68 HRC). Zastosowanie: noże tokarskie, frezy, narzędzia skrawające, przyrządy pomiarowe(duża stabilność wymiarowa). Oznacza się je litera S, litera M oznacza się molibden, C podwyższona zawartość węgla.

Na początku litery HS, a następnie liczby oznaczające zawartości procentowe pierwiastków stopowych w następującej kolejności wolfram, molibden, wanad i kobalt. Z kolei na narzędziach wykonanych z tych stali często występuję symbol HSS, który jest skrótem ang. nazwy stali szybkotnących. Istnieją 2 grupy stali: bezkobaltowe oraz kobaltowe.