You are currently viewing Londyn – cel owocnej podróży

Londyn – cel owocnej podróży

Wybór miejsca docelowego naszego wyjazdu bywa kłopotliwy. Jeżeli chcemy wypocząć, najczęściej kierujemy się klimatem, choć nie bez znaczenia pozostaje też aspekt finansowy. Wielka Brytania raczej zachęca bogatą historią niż pogodą. Pomijamy oczywiście wyjazdy zarobkowe, wielu emigrantów zdecydowało się na ten kierunek z zupełnie innych powodów. Pogoda ewidentnie nie jest atutem tych wysp. Jednak istnieje pewna propozycja, na pierwszy rzut oka nie taka oczywista, która może nas skłonić do ustawienia celu naszej nawigacji na okolice najpopularniejszego miejsca na zerowym południku. Mowa o obozach językowych organizowanych w kraju Szekspira i jego stolicy.

Obozy językowe w Wielkiej Brytanii

obozy językoweLondyn doskonale sprawdza się jako cel wypraw językowych. Choć z tego miasta raczej nie wrócimy z brązową opalenizną, to innych atrakcji w nim nie brakuje. Organizowane tam obozy językowe charakteryzuje najwyższa efektywność nauczania języka angielskiego. Jak pokazują ostanie badania, uczestnik kursu języka angielskiego usytuowanego w Londynie przyswaja zauważalnie więcej zwrotów niż jego kolega, który udaje się w innym kierunku. To nie wszystko. Niesamowicie szerokiej skali potrzebowalibyśmy, gdybyśmy chcieli ukazać na wykresie, ile wyrażeń slangowych poznaje uczestnik obozu językowego udający się do Anglii, a ile w inne miejsce. Nie możemy pozwolić na to, by deszczowa pogoda zniechęciła nas do takiego wyjazdu. Powracający z obozów językowych bardzo zachwalają taką formę nauki języka. Występujące u nich pozytywne zaskoczenie wynikające z efektywności jest powszechnym zjawiskiem. Jeśli interesuje nas historia, poszukajmy jeszcze kilku argumentów przemawiających za wyjazdem do Londynu.

Nad brzegiem Tamizy

Stolicą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest właśnie Londyn. Zaczątki współczesnego miasta sięgają rzymskiej placówki handlowej o nazwie Londinium. Swą potęgę gospodarczą miasto zawdzięcza położeniu nad rzeką Tamizą. Na północnych brzegach rzeki znajdują się najbardziej znane zabytkowe miejsca w Londynie. Jest to przede wszystkim katedra Westminster i Tower Bridge. Londyn jest bardzo zielonym miastem. Spora liczba znajdujących się na terenie miasta parków i ogrodów należała w przeszłości do katolickich klasztorów, jednak kiedy król Henryk VIII zerwał w roku 1534 stosunki z Rzymem, stały się one w dużej mierze publicznie dostępne. Wśród parków i ogrodów Londynu najbardziej znany to Hyde Park. Innym parkiem jest Hampstead Heath o imponującej powierzchni 324 ha. Ten olbrzymi park położony jest w północnej części miasta.

Historycznym centrum miasta jest City. Najważniejszą budowlą w City jest katedra świętego Pawła. W City mają siedziby także najważniejsze instytucja świata finansów, w tym Bank Anglii. Słynna londyńska twierdza Tower znajduje się na wschód od City. W chwili obecnej twierdza nie pełni roli więzienia, w jej murach urządzona została zbrojownia i skarbiec, do których udają się zorganizowane grupy uczestników obozów językowych. W skarbcu przechowywane są brytyjskie klejnoty koronne. Londyn jest metropolią otoczoną licznymi przedmieściami. Nie ma chyba nikogo kto nie słyszałby o jednym z nich: o Greenwich. Wśród budowli Greenwich znajduje się Stare Obserwatorium Królewskie przez, które przebiega południk 0. Największym zamkiem na terenie Anglii jest zamek Windsor położony już poza zespołem miejskim. Jego budowa została zainicjowana przez Wilhelma I Zdobywcę. Londyn jest miastem pełnym muzeów. Najsłynniejsze z nich to British Museum, National Gallery, National Portrait Gallery. Natural History Museum.

Nigdzie nie nauczymy się tak dobrze języka angielskiego jak w Londynie. Poznawanie zabytków miasta poszerzy naszą wiedzę o kulturze, która bezpośrednio łączy się z językiem. To miejsce, w którym obozy językowe, będące już same w sobie najlepszą formą nauki, zapewniają najwyższą efektywność przyswajania zwrotów i pojedynczych słówek.