Kominek akumulacyjny – nowość na rynku, która podbija serca wielu właścicieli nowo budowanych domów. Czy zachwyt ten jest rzeczywiście słuszny? Jak działa kominek? Czy jest zdrowy dla domowników oraz energooszczędny? Pytania te z pewnością mnożą się w Twojej głowie kiedy wybierasz pomiędzy kominkiem tradycyjnym, a akumulacyjnym.
Zalety kominków akumulacyjnych
Dzięki użytym do budowy materiałom kominki akumulacyjne nie doprowadzają do przegrzania pomieszczenia, jak miało to miejsce w tradycyjnych rozwiązaniach. Ogrzewanie w tym przypadku opiera się na emisji ciepła. Na wylocie spalin zamontowane są krążki, które akumulują energię cieplną ze spalin w płytach akumulacyjnych. Poprzez powolne oddawanie ciepła kominki akumulacyjne nagrzewają pomieszczenie bez wysokich wahań temperatury. Możliwość wykorzystania różnej masy akumulacyjnej sprawia, że poszczególne modele potrzebują więcej czasu do osiągnięcia maksymalnej temperatury. Jesteś osobą ceniącą wygodę? Dzięki kominkowi akumulacyjnemu nie musisz co chwile dorzucać opału. Zwykle wsad wystarczy uzupełniać zaledwie dwa razy na dobę. Brzmi nieźle? A to nie jedyna zaleta kominków akumulacyjnych. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania, rozwiązanie to przynosi spore oszczędności. Mimo, że cena kominka może Cię początkowo przerazić, szybko odczujesz, że był on dobrą inwestycją. Najprostszy model składa się z wkładu kominkowego i płyt akumulacyjnych. Płyty te tworzą obudowę kominka. To właśnie ich zadaniem jest akumulacja ciepła.
Rosnąca popularność i pozytywne opinie są jasnym sygnałem, że kominki akumulacyjne za kilka lat zagoszczą w większości domów. Oszczędność czasu, energii i wygoda to tylko kilka zalet tego rodzaju kominków. Zapewniam Cię jest ich znacznie więcej. Sam się przekonaj.