You are currently viewing Jakie obowiązki obejmuje opieka nad chorym?

Jakie obowiązki obejmuje opieka nad chorym?

Będąc młodym, nie myśli się o chorobach i dolegliwościach. Zdrowie docenia się wtedy, kiedy się je straci. Starzenie się społeczeństwa i coraz szybszy rozwój chorób degeneracyjnych przyczynia do zwiększonej liczby osób potrzebujących opieki. Najczęściej są to seniorzy, którzy nie mają rodziny lub bliscy nie są w stanie się nimi zająć. Warto wówczas poszukać usług opiekunki seniora, która wesprze chorą osobę w codziennym funkcjonowaniu.

Opieka seniora — najważniejsze zadania 

opieka nad osobą chorąZakres obowiązków dla opiekuna seniora jest w dużej mierze zależny od poziomu sprawności podopiecznego, stopnia zaangażowania rodziny i przypadłości, z jaką się zmaga. To wymagająca i odpowiedzialna praca, do której niezbędne są duże pokłady empatii i wyrozumiałości. Opieka nad osobą chorą obejmuje takie zadania jak pomoc podczas porannej toalety i ubierania się, sprzątanie mieszkania, zajmowanie się praniem i prasowaniem, pomoc podczas poruszania się w obrębie domu, podawanie leków w odpowiednim czasie i właściwej dawce czy przygotowywanie posiłków zgodnych z określoną dietą. Nie można zapomnieć również o aspekcie psychologicznym — taki opiekun to ogromne wsparcie i towarzysz do rozmów dla chorego. Niektórzy seniorzy budują z nim trwalszą relację i silniejszą więź niż z rodziną. Kluczowe przy zatrudnianiu osoby do opieki powinna być więc jej osobowość i fakt, jak przebiega pierwszy wspólny kontakt. Ważnym czynnikiem w pracy opiekuna jest szanowanie indywidualności seniora — osoby w podeszłym wieku mają swoje długoletnie przyzwyczajenia i upodobania, których nie należy zmieniać. Trzeba znaleźć kompromis między respektowaniem ich wyborów, a przekonaniem do pewnych zmian dla dobra ich zdrowia. 

Duże znaczenie w pracy opiekuna chorego jest wiedza medyczna. Taka osoba powinna w pewnym stopniu znać się na schorzeniach starczych i orientować w nazwach oraz dawkach leków. Przyda się również umiejętność obsługi sprzętu medycznego i siła fizyczna — trzeba być dla seniora wsparciem dosłownie i w przenośni. Usługi opiekunek są dostępne w różnym zakresie: na godziny, doby, jako długotrwała opieka nad chorym czy opieka z zamieszkaniem.