Pracując od ponad dwudziestu lat w przemyśle wiem, że przy wytwarzaniu części maszyn, płyt osłonowych, obudów i pojemników z blachy, potrzebna jest ogromna siła, ale też duża precyzja. To zadanie najlepiej wykonują krawędziarki, które formują blachę na zimno.
Rodzaje i zastosowanie pras krawędziowych
Wyróżnia się kilka rodzajów pras krawędziowych. Są to prasy: hydrauliczne, które charakteryzują się wyjątkowo dużą siłą nacisku. Służą one do gięcia arkuszy o dużej powierzchni. Pneumatyczne, są sterowane za pomocą wtłaczanego pod dużym ciśnieniem powietrza. Elektryczne czerpią moc z agregatora. Prasy pneumatyczne i elektryczne mają małą siłę nacisku, za to są szybkie, więc używa się ich do masowej produkcji elementów blaszanych. Prasy serwo – elektryczne, napędzane serwomotorem, pracują szybko i dorównują siłą prasom hydraulicznym, które powoli wypierają z rynku. Są równie skuteczne przy gięciu wielkopowierzchniowych blach, a nie potrzebują do pracy żadnych olejów. Prasy mechaniczne są napędzane silnikiem elektrycznym, przez co generują największe koszta eksploatacyjne. Obecnie niemal każda prasa krawędziowa jest obsługiwana za pomocą systemów CNC. Przy częstych wymianach narzędzi, pracownik musiał za każdym razem ręcznie dostosowywać ustawienie zabezpieczenia do długości używanego w danej chwili narzędzia. Było to czasochłonne, a w razie pomyłki pracownika również ryzykowne. Komputerowe systemy CNC automatycznie zmieniają i zabezpieczają potrzebne narzędzia. Ich obsługa ogranicza się do wciśnięcia odpowiedniego przycisku przez operatora maszyny.
Na polskim rynku można znaleźć prasy oferowane przez kilkunastu producentów. Przy wyborze warto zastanowić się nad zakupem tych, wyposażonych w elektroniczne systemy obsługi. Zwiększą one bezpieczeństwo i komfort pracy w każdym zakładzie przemysłowym.