You are currently viewing Fotowoltaika – instalacje typu on-grid

Fotowoltaika – instalacje typu on-grid

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych pozwala na ekonomiczne uzyskanie prądu. Program Prosument, który już od jakiegoś czasu realizowany jest w Polsce i przewiduje system dopłat do budowy instalacji wykorzystujących OZE sprawił, że fotowoltaika przestała być niszowym zjawiskiem traktowanym niejako jako ciekawostka.

Fotowoltaika nie jest niezastąpiona

fotowoltaikaPolscy inwestorzy coraz częściej interesują się budową własnej mikroinstalacji pozwalającej produkować energię na potrzeby gospodarstwa domowego. Coraz częściej montowane są także pompy ciepła.Warto zwrócić uwagę na to, że baterie słoneczne powinny być dobrze dobrane do potrzeb konkretnego budynku (w wyliczeniach należy wziąć pod uwagę źródła światła i ilość odbiorników elektrycznych). Nowa ustawa o OZE pozwala odsprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii w stałych cenach (są one gwarantowane przez przepisy). Dlatego warto zdecydować się na instalację typu on-grid. Baterie słoneczne są podstawowym elementem całego układu. To one wychwytują promienie i wytwarzają ładunek elektrycznych. Instalacje on-grid są jednak podpięte do komercyjnej sieci energetycznej. W Polsce fotowoltaika bydgoszcz nie pozwala na produkcję prądu na tak dużą skalę, jak w słynnych elektrowniach słonecznych w Californii. Dlatego instalacja podpięta do sieci jest gwarancją, że w razie spadku produkcyjnego (gdy gęstość promieniowania będzie niższa) budynek nie zostanie odcięty od prądu, ponieważ będzie mógł czerpać go z sieci komercyjnej. Takie instalacje można zbudować w każdym mieście.

Bydgoszcz i inne gminy mają obowiązek zapewnić prosumentom możliwość podłączenia instalacji OZE do sieci. Nadwyżki produkcyjne, przekazane do obiegu, są rozliczane przez dystrybutora przy wydawaniu kwartalnych faktur.