Czy w necie można kupić łyżwy i rolki?

W ostatnich latach zauważalny jest trend polegający na zwiększeniu się w rynku udziału sklepów internetowych kosztem sklepów tradycyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest bardzo dużo. Można tam kupić łyżwy i rolki dla dzieci.

Łyżwy i rolki dla dzieci są dobre.

rolkiWiele mocnych stron nadal jest po stronie tradycyjnych sklepów, ale rozwiązania sklepów internetowych są czasami takie, że tradycyjne sklepy nie mają nawet jak podjąć z nimi walki. W krajach wysoko rozwiniętych jak Stany Zjednoczone od paru już lat rozważane jest zlikwidowanie z rynku płyt CD, DVD oraz innych fizycznych nośników danych, gdyż Amerykanie większość muzyki, filmów czy gier kupują zdecydowanie w wersji cyfrowej, czyli takiej do której dostęp mamy z poziomu komputera dzięki połączeniu z internetem. Zasada działania jest prosta. Wybieramy, kupujemy, robimy przelew i ściągamy wybraną grę na dysk twardy. W Polsce oczywiście jest jeszcze długa droga do takiej sytuacji, ale trzeba mieć na uwadze, że ten trend prędzej czy później do nas dotrze. Inaczej sprawa ma się z innymi dobrami jak np. z odzieżą. Tutaj klienci zdecydowanie wolą najpierw coś przymierzyć i później kupić. Ewentualnie przymierzyć w normalnym sklepie i kupić w internecie. Sam ostatnio tak zrobiłem. Moim celem były kurtka zimowa męska, kurtka zimowa damska oraz łyżwy i rolki dla dzieci. Znalazłem internetowy sklep sportowy, znalazłem modele które mnie interesowały, następnie poszedłem szukać tych samych po sklepach. Efekt? Zaoszczędzenie około 200zł na dokładnie tych samych towarach. Jeśli chodzi o cenę to tutaj sklepy internetowe mają ogromną przewagę. Dlaczego jest taka różnica między internetem, a rzeczywistością? Przecież sklep internetowy też musi mieć pracowników, którzy tworzą stronę internetową, pakują przesyłki i obsługują klientów. Jak w takim razie cena w sklepie internetowym może być niższa nawet o 30%? Otóż głównie chodzi o koszty wynajmu lokali. Tradycyjny sklep musi po pierwsze ładnie wyglądać, by zachęcić klientów, a po drugie musi być w ścisłym centrum miasta, aby przechodzący ludzie zwrócili na niego uwagę. To wszystko kosztuje. Sklep internetowy może mieć pusty obskurny z zewnątrz magazyn, a wszystkie towary trzymać w kartonach, bo nikt nie przyjdzie ich oglądać, ani przymierzać.

Czy zatem internetowe sklepy wyprą tradycyjne? Myślę, ze z czasem tak się stanie, ale z pewnością nie we wszystkich branżach. Sklepy tradycyjne powinny natomiast myśleć jak obniżyć koszty, bo w kraju takim jak Polska, sprawą decyzyjną odnośnie zakupów nadal pozostaje cena. Łyżwy i rolki dla dzieci są fajne.