You are currently viewing Zabiegi stosowane do uzyskania niskiego napięcia

Zabiegi stosowane do uzyskania niskiego napięcia

Jeżeli interesujemy się zagadnieniami związanymi z energetyką, z pewnością znalezienie rozmówcy, który wniesie coś wartościowego do dyskusji może sprawiać problem. Postarajmy się przybliżyć nieco temat przesyłu prądu, gdyż nie jest on taki trudny, jak wielu osobom to się wydaje. Stacje transformatorowe, które spotka można praktycznie na każdym osiedlu, nie znajdują się tam bez powodu. Dzięki nim odbiorcy energii elektrycznej mogą płacić za nią przystępne stawki.

Jak wygląda przepływ prądu?

Pulpit sterowniczyNiezależnie od tego, w jaki sposób pozyskano prąd, musi on jakoś dotrzeć do odbiorców energii elektrycznej. Kontrolowanie transmisji prądu umożliwiają pulpity sterownicze. Dzięki nim istnieje możliwość regulacji parametrów pewnych linii transmisyjnych niezależnie od innych. Intuicja podpowiada nam, i to całkiem słusznie, że prąd o wysokim napięciu powinien być transmitowany przez inne przewody, niż ma to miejsce w naszych domach. Jakie jest jednak uzasadnienie takiej sytuacji? Logiczne jest to, że elektrownia produkuje olbrzymie ilości energii. Energia ta jest w dużym uproszczeniu dzielona na regiony, do których dotrze. Wiadomo jednak, że elektrownia nie posiada bezpośredniego połączenia z każdym domem. Takie rozwiązanie byłoby bardzo nieefektywne, nieestetyczne i drogie. Zamiast tego prąd o wysokim napięciu jest przesyłany do miejsc, które określamy jako stacje transformatorowe. Na stacje transformatorowe składają rozdzielnice średniego lub niskiego napięcia oraz transformator. Prawidłowa kolejność jest jednak odwrotna, gdyż łatwiej jest najpierw zmienić parametry prądu, a później przesłać go w wiele kierunków. Prąd wypływający z elektrowni przepływa przez rozdzielnice średniego napięcia, później trafia do kolejnej stacji transformatorowej, gdzie znowu różnica potencjałów elektrycznych, jak go cechuje, jest zmniejszana. Jeżeli prąd jest już niskiego napięcia, w kolejnej stacji transformatorowej napotka rozdzielnice niskiego napięcia, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem.

Wielokrotna manipulacja wartościami opisującymi prąd elektryczny sprawia, że trafia on do naszych mieszkań w takiej formie, jaką znamy i napędza nasze urządzenia codziennego użytku. Bez niego życie byłoby trudniejsze.