Poszukując roślin, które warto posadzić w ogrodzie, nie powinniśmy pominąć jeżyny bezkolcowej. Do jej głównych zalet zalicza się nieskomplikowaną uprawę oraz wyjątkowe właściwości owoców. Z tego powodu warto nieco więcej dowiedzieć się na temat tego, w jaki sposób należy prawidłowo uprawiać oraz pielęgnować jeżynę bezkolcową, a także jakie efekty jej uprawy możemy uzyskać. Istotne jest na przykład zapewnienie odpowiedniej przestrzeni.
Niepowtarzalne właściwości jeżyny bezkolcowej
Coraz popularniejsza jeżyna bezkolcowa powstała ze skrzyżowania dzikich gatunków jeżyn. W sprzedaży możemy znaleźć wiele wartościowych odmian jeżyn bezkolcowych, które mają smaczne, zdrowe owoce i jednocześnie znacznie mniej rozłożysty przekrój, niż ma to miejsce w przypadku dziko rosnących roślin. Korzystnym wyborem do ogrodu będzie jeżyna bezkolcowa. Rośliny te nie tolerują gleb podmokłych i najlepiej rosną na glebach umiarkowanie wilgotnych i lekko kwaśnych. Należy pamiętać, że młode sadzonki jeżyn źle znoszą suszę, a także wymagają regularnego nawadniania. Przed podjęciem decyzji o posadzeniu krzewów, warto wcześniej wzbogacić glebę przy zastosowaniu kompostu albo obornika, dzięki czemu młode sadzonki szybciej rozpoczną wegetację. Najlepszym miejscem do posadzenia jeżyn bezkolcowych są stanowiska w pełni nasłonecznione oraz osłonięte przed wiatrem. Dzięki temu owoce mogą bezproblemowo dojrzewać.
Najlepiej posadzić jeżynę jesienią, w październiku albo listopadzie, bądź wczesną wiosną. W przypadku sadzenia kilku krzewów koło siebie, powinniśmy pozostawić im nieco przestrzeni. Po posadzeniu można je wyściółkować, na przykład z zastosowaniem trocin czy zrębków, co pozwoli na zachowanie wilgotności podłoża oraz ograniczenie rozwoju chwastów. Jeżyny także wymagają w większości przypadków prowadzenia na podporze, by pędy nie pokładały się na ziemi.