You are currently viewing Wręcz taki prezent, by nie urazić

Wręcz taki prezent, by nie urazić

Udana i długa współpraca, podpisanie nowego kontraktu, sukces projektu. Jest wiele okazji, podczas których wskazane jest wręczenie prezentu, a przynajmniej podziękowania. Z pewnością będzie to przyjemne dla osoby lub osób, z którymi się współpracuje. Warto jednak pamiętać, by obdarowany zrozumiał nasze intencje.

Jaki prezent dla biznesowego klienta lub partnera?

prezenty dla klientów biznesowychW przypadku między innymi relacji biznesowych kwestie wręczania prezentów bywają bardzo delikatne. W wielu sytuacjach może być tak, że osoba, która otrzymuje prezent, odwrotnie niż powinna odczyta nasze intencje. Wówczas może dojść nawet do zakończenia współpracy, choć to akurat sytuacja ekstremalna i raczej się nie zdarza. Kluczowe znaczenie mają tu kwestie kulturowe. Osoby pochodzące z różnych miejsc na świecie mogą na przykład nie życzyć sobie w ogóle żadnych podarunków, a przynajmniej takich, które uchodzą za kosztowne. Innym przykładem jest alkohol, który również może nie być wskazany dla przedstawicieli wielu kultur. Jeśli chodzi o prezenty dla klientów biznesowych, to najlepiej jest znać upodobania i zainteresowania kogoś, komu chcemy wręczyć podarunek. Jest wiele uniwersalnych propozycji, na przykład pióro, element ubioru lub voucher. Nawet pudełko efektownych czekoladek może się sprawdzić. Warto jeszcze raz podkreślić, że prezent nie powinien wywołać u obdarowanego klienta czy partnera żadnych negatywnych odczuć.

Podsumowując, wręczenie prezentu biznesowemu klientowi to dobry pomysł, pod warunkiem, że nie damy do zrozumienia, by miała to być „transakcja wiązana”, czyli na przykład zachęta do przyjęcia kolejnej oferty współpracy. Prezent powinien być raczej skromny, choć gustowny, najlepiej uniwersalny. Chyba że znamy klienta od lat i wiemy, jakie ma zainteresowania. Wówczas można postawić na bardziej kreatywny podarunek.