Budownictwo modułowe w ostatnich latach stało się niezwykle bardzo popularne w Europie Zachodniej. W Polsce nadal jest bardzo mało znane, ale pojawia się coraz więcej firm zajmującą się tego rodzaju budownictwem. Większość ludzi nie ma nawet świadomości, że każdego dnia na ulicach mija np. kontenery stróżówki w postaci budek parkingowych czy portierni przy bramach wjazdowych oraz kontenery handlowe w postaci chociażby kiosków czy budek z kebabem.
Czy kontenery mieszkalne to uniwersalne rozwiązanie?
Kontenery modułowe dają naprawdę duże możliwości. Z dostępnością kontenerów nie ma najmniejszego problemu, a ich obróbka jest bardzo prosta. To wszystko pozwoliło również na powstanie takiego zjawiska jak kontenery mieszkalne zdobywające coraz większą popularność. Przeanalizujmy po kolei wszystkie wady i zalety tego typu domów. Zaczynając od zalet to przede wszystkim musimy zacząć od tego, że jest to najszybsza droga do posiadania własnego domu z uwagi na bardzo niską cenę takiego rozwiązania w porównaniu do cen mieszkań czy konwencjonalnego budownictwa domów jednorodzinnych. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim niską ceną kontenerów i masowością ich produkcji. Przejeżdżając przez miasta portowe z pewnością każdy z nas widział zalegające tam kontenery. Gdy przykładowo przypływa statek z Chin i wyładowuje swój cały towar to takiego kontenera nie opłaca się transportować z powrotem. Kolejnym niewątpliwym plusem jest również to, że zbudowanie domu z modułów zajmuje zaledwie kilka dni, a w najszybszych przypadkach nawet kilka godzin. Wystarczy jedynie złożyć zamówienie i gotowe kontenery przyjeżdżają z fabryki pod wskazane przez nas miejsce gdzie następnie są na miejscu łączone za pomocą dźwigu i ciężkiego sprzętu. Kolejną zaletą jest to, że takie domy możemy postawić na dowolnej nawierzchni jak np. skały, piasek czy nawet podmokłe tereny, a w razie potrzeby możemy taki dom przenieść w inne miejsce. Jeśli chodzi o wady to zauważyłem dwie. Z uwagi na to, że każdy kontenery mieszkalne są sześcianami to mamy tutaj ograniczone pole dla architektów. Co więcej firmy nie pozwalają najczęściej na budowę według naszego projektu i często musimy wybierać gotowe rozwiązania z katalogu. Przez to tego rodzaju budownictwo przynajmniej z zewnątrz nie jest zbyt urozmaicone, aczkolwiek zdarzają się prawdziwe działa sztuki wykonane z kontenerów.
Drugi minus dotyczy w sumie bardziej naszego prawa budowlanego niż samych kontenerów. W świetle naszego prawa budowlanego, aby budynek nie był uważany za budynek tymczasowy to musi być przytwierdzony do ziemi fundamentami. Wiąże się to głównie z uzyskaniem zgody na podłączenie do domu prądu oraz wody.