Spółki komandytowe są szczególną formą działalności gospodarczej. Tego typu jednostki nie stanowią bowiem spółki pomiędzy kilkoma wspólnikami, którzy zakładają firmę. W praktyce, spółka komandytowa to forma prawna, którą stanowi umowę pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej wspólnikiem lub wspólnikami. Taka forma działalności nie jest więc w ogóle oddzielną spółką, ale tworem stworzonym przez spółką z o.o.
Jakie usługi księgowe mogą być świadczone spółkom komandytowym?
Rejestrację działalności w tej formie prawnej często poleca klientom biuro rachunkowe lub doradca podatkowy. Spółka komandytowa pozwala bowiem uniknąć bardzo niekorzystnego, podwójnego opodatkowania. Firmy prowadzone w formie spółek z o.o. pozwalają bowiem uniknąć właścicielom pełnej odpowiedzialności za działalność przedsiębiorstwa, ale i wiążą się z podwójnym opodatkowaniem. To, że spółkę obwiązuje prowadzenie ksiąg rachunkowych wrocław i płacenie podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 19 procent), nie oznacza, że dywidendy wypłacane wspólnikowi są zwolnione z podatku. Wspólnicy muszą zapłacić podatek CIT lub PIT od uzyskanego dochodu. Spółka komandytowa pozwala uniknąć takiego dodatkowego opodatkowania. Biuro rachunkowe często doradza klientom założenie spółki komandytowej, ponieważ spółka z o.o. może wnieść wkład nawet rzędu 99 procent, wspólnik podpisujący z nią umowę 1 procent, a zyski mogą być wypłacane w innych proporcjach. Przed założeniem spółki komandytowej niektórych odstraszały dodatkowe formalności podatkowe. Biura świadczące usługi księgowe dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z powodzeniem mogą zająć się również rozliczeniami utworzonej spółki komandytowej. Ułatwieniem stało się to, że tego typu spółki nie muszą już prowadzić pełnej księgowości.
Spółki komandytowe mogą rozliczać się w oparciu o formy uproszczone – np. podatkową książkę przychodów i rozchodów (PKPiR). Zmiany weszły w życie przy składaniu sprawozdań finansowych za 2014 rok. Nowe przepisy obejmują również uproszczony bilans oraz uproszczony rachunek zysków i strat.