W drukarce 3D stosowany jest materiał, który powszechnie określany jest filamentem. To nic innego jak tworzywo termoplastyczne sprzedawane w formie praktycznej żyłki. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że filament może różnić się nie tylko kolorem, ale także parametrami technicznymi. W sklepach z akcesoriami do drukowania przestrzennego można więc dopasować takie tworzywo, które wyróżni się swoimi właściwościami.
Materiały do drukowania przestrzennego
Filament powinien być dopasowywany do produkcji w zależności od tego, jakie ma właściwości oraz do modelu urządzenia. Aby drukowanie było efektywne konieczne jest zwrócenie uwagi na oba te czynniki. Jeśli chodzi o materiał do drukarki 3D może on wyróżniać się szeregiem właściwości. Najprostszy filament nie wymaga wysokiej temperatury do uplastycznienia, a jego zastygnięcie nie zajmuje wiele czasu. Warto jednak zauważyć, że wykonane przy użyciu takiego tworzywa detale nie będą gładkie – nawet gołym okiem będziemy w stanie ocenić, w jaki sposób detal został wyprodukowany. W bardziej precyzyjnych urządzeniach wykorzystuje się więc tworzywo bardziej wymagające. Oprócz wyższej temperatury topnienia często wyróżnia się ono lepszą lepkością i mniejszą sztywnością. Dodatkowymi cechami mogą być odporność na środki chemiczne, promieniowanie ultrafioletowe czy starzenie. Takie filamenty są wykorzystywane z pewnością w bardziej wymagających przedsiębiorstwach.
Cena materiałów do drukarek 3D zależna jest przede wszystkim od rodzaju tworzywa, z którego są wykonane oraz długości zawiniętej na szpulę żyłki. Nie bez znaczenia są także parametry techniczne materiału – im lepsze właściwości, tym droższy filament. Różnice znajdziemy również w grubości żyłki – im grubszy materiał, tym mniej precyzyjne są wykonane z niego detale.