Ogrody wiejskie to ogrody, które projektuje się nie tylko na wsiach. Bardzo często zakłada się je również przy domach jednorodzinnych znajdujących się na obrzeżach miast. Charakterystyczną cechą ogrodu wiejskiego jest swobodny klimat.
Rabaty kwiatowe i elementy drewniane w ogrodach wiejskich
Taki ogród ma być przede wszystkim swojski. I wcale nie musi być to ogród, w którym pielęgnuje się każdą roślinę i regularnie podcina. Ważne, by było kolorowo i pięknie, czyli jak na wsi. Ogrody wiejskie kojarzą się przede wszystkim z ogrodami zakładanymi przez babcie uwielbiające kolorowe kwiaty. Takie ogrody doskonale komponują się z jednorodzinnymi domkami wykonanymi z drewna. W ogrodach wiejskich znajdują się liczne kompozycje kwiatowe, a do tego elementy architektury. Cały układ nawierzchni może sprawiać wrażenie, że wszystko co znajduje się w takim ogrodzie wiejskim, jest przypadkowe. Takie projektowanie ogrodów śląsk w stylu wiejskim nie należy do najtrudniejszych. Ogrody wiejskie wyglądają zdecydowanie najpiękniej wiosną i latem. Nie wszędzie można jednak założyć ogród wiejski. Nie należy decydować się na taki projekt, jeśli dom jednorodzinny zbudowany jest w stylu nowoczesnym. Duże znaczenie ma tutaj także ogrodzenie. Ogrody wiejskie powinny być ogrodzone drewnianym płotem lub płotem z surowego kamienia. Wtedy wszystko idealnie się ze sobą komponuje. Ogrody wiejskie mają to do siebie, że łączą się z krajobrazem, w którym występują.
Nie stosuje się tutaj wyszukanych roślin. Najczęściej dobiera się rośliny, które występują również „za płotem” i można je spotkać na łąkach, w lasach. W ogrodach wiejskich projektuje się piękne rabaty kwiatowe. Z takimi ogrodami dobrze komponują się drewniane ławeczki, stoliki, krzesełka. Ciekawym elementem są też stare studnie oraz małe ogródki warzywne na terenie ogrodu wiejskiego.