Silniki na prąd napędzają większość urządzeń w zakładach przemysłowych, gdzie są stosowane. Są to najwydajniejsze rodzaje silnika o wysokiej sprawności, do tego nie generujące negatywnych oddziaływań dla środowiska, tak jak silniki spalinowe. Można je bez problemu wykorzystać w zamkniętych pomieszczeniach jakimi są właśnie hale produkcyjne.
Reduktory silników elektrycznych
Silniki elektryczne posiadają takie parametry jak moc i liczbę obrotów na minutę. Te dwa podstawowe elementy definiują każdy silnik pod względem jego przydatności do zasilania maszyny. Aby jednak optymalnie wykorzystać każdy silnik to lepiej nie wykorzystywać go bezpośrednio tylko poprzez specjalne przekładnie redukujące liczbę obrotów, zwane reduktorami. Każdy reduktor silnika elektrycznego ma za zadanie zmniejszyć jego obroty, co jednocześnie zwiększa także moment obrotowy wału silnika. Możemy w ten sposób uzyskać znacznie większą siłę obrotową, nawet przy wykorzystaniu słabszych silników. Pozwala to zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Wiele silników sprzedawanych jest już razem z takim reduktorem przymocowanym do obudowy, dzięki czemu od razu mamy odpowiednie parametry silnika. Oczywiście reduktory występują także osobno, jednak ich montaż generuje dodatkowe problemy związane z koniecznością znalezienia miejsca na jego montaż i konieczność dodatkowego przymocowania nowego elementu do maszyny. Lepszą opcją jest gotowy silnik z reduktorem nazywany często motoreduktorem.
Sam montaż przekładni do maszyny wydaje się być sprawą prostą, jednak zwróćmy uwagę na to, że w takiej przekładni pracuje wiele przekładni zębatych, które w przypadku nagłego zatrzymania maszyny mogę ulec uszkodzeniu. Aby temu zapobiec zaleca się stosować do takich połączeń specjalne sprzęgła, które będą przenosiły te obciążenia i będą chronić reduktor.