Jeszcze kilkanaście lat temu głównym materiałem używanym do produkcji posadzek przemysłowych był beton. Niemniej jednak rozwój technologii na przestrzeni kilku ostatnich lat doprowadził do tego, że coraz częściej stosowane są posadzki żywiczne. Słyną one z tego, że łączą w sobie funkcjonalność, wytrzymałość oraz są bardzo estetyczne i błyszczące.
Skuteczne sposoby regeneracji posadzek
Każda posadzka, bez względu na to z jakiego materiału została wykonana ulega zniszczeniu poprzez zarysowania, zabrudzenia czy rozwarstwienia spowodowane różnymi czynnikami mechanicznymi lub substancjami chemicznymi. Tak samo jest w przypadku posadzek wykonanych z żywicy. Niemniej jednak możliwa jest skuteczna regeneracja posadzek żywicznych. Służą do tego celu dwa główne sposoby. Jednym z nich jest pokrycie całej powierzchni posadzki cieniutką warstwą żywicy, która skutecznie wypełni wszelkie ubytki oraz zniweluje rysy. Drugim ze sposobów jest kilkukrotne polakierowanie posadzki w kolorze takim jaki ona posiada. Lakierowanie stosuje się tak dużą ilość razy aż osiągnie się pożądany efekt. Bardzo często stosuje się też metodę opartą o różnego rodzaju środki chemiczne oraz maszyny czyszczące. Jest to jednak metoda skuteczna tylko przy małych uszkodzeniach. Jeśli mamy do czynienia z głębokimi rysami czy poważniejszymi uszkodzeniami posadzki to konieczne jest stosowanie metod bardziej radykalnych. Metody te oparte są o szlifowanie powierzchni posadzki oraz używanie środków impregnujących na bazie polimerów.
Dzięki zastosowaniu wymienionych metod możemy być pewni, że nasza posadzka odzyska swój dawny urok. Niemniej jednak nie zapominajmy o tym, że żywica jest materiałem, z którym trzeba obchodzić się w specjalny sposób. Posiadając posadzkę żywiczną dbajmy o to żeby nie była ona czyszczona w sposób nieodpowiedni bo może to trwale uszkodzić powierzchnię.