You are currently viewing Filamenty używane do druku 3D

Filamenty używane do druku 3D

Drukarki 3D stają się coraz bardziej popularnym środkiem, dzięki którym możemy stworzyć wiele użytecznych elementów, a także innych funkcjonalnych części. Aby druk w technologii 3D był możliwy, musimy zapewnić dostarczenie odpowiednich materiałów, potrzebnych do stworzenia konkretnego, drukowanego elementu. Jakich materiałów możemy używać podczas drukowania 3D?

Materiały potrzebne do wykonywania druku w 3D

materiały do drukarek 3dLista tego typu materiałów, zwanych filamentami jest bardzo długa, a ich rodzaj jest uzależniony od rodzaju druku, jaki mamy zamiar przeprowadzić. Materiały do drukarek 3D to przede wszystkim tworzywa sztuczne. Do technologii tworzenia materiałów z tworzyw sztucznych możemy zaliczyć przede wszystkim materiały poliamidowe, a także wszelkie tworzywa węglowe, które charakteryzują się przede wszystkim lekkością oraz wytrzymałością. Drukarki 3D mogą także zapewnić tworzenie wielu przedmiotów z metalu. Do filamentów potrzebnych do tego rodzaju drukowania możemy zaliczyć na przykład aluminium, stal narzędziową, tytan, kobalt, nikiel czy chrom. Dzięki zaawansowaniu technicznemu drukarek pracujących w systemach 3D, możliwe jest tworzenie ceramiki technicznej, na którą składa się na przykład tlenek cyrkonu czy glinu. Drukowanie tego rodzaju jest szeroko stosowane w tworzeniu prototypów, a także produkcję gotowych wyrobów. Drukarki tego typu mogą być wykorzystywane do tworzenia innowacyjnych modeli medycznych itp.

Drukowanie 3D ma przed sobą bardzo długą przyszłość, a technologia, która jest wykorzystywana do tego celu, stale się rozwija. Urządzenia tego typu stają się coraz bardziej zaawansowane technicznie, a sam proces drukowania będzie mógł być wykorzystywany w coraz większej ilości zawodów, specjalizacji oraz kierunków nauki i techniki.