O pasożytach wiemy wiele, ale ciągle nie potrafimy całkowicie wykluczyć ryzyka dostania się ich do naszego organizmu. Najczęściej nie jesteśmy świadomi momentu, kiedy przedostają się do naszego, gdyż dzieje się to niepostrzeżenie.
Jak się pozbyć pasożytów?
Znanych jest wiele gatunków pasożytów, ale najczęściej wymienia się owsiki, tasiemce, lamblie czy przywry, które zaliczane są do pasożytów wewnętrznych, gdyż bytują w naszym układzie pokarmowym. Natomiast drugim rodzajem są pasożyty zewnętrzne, do których zalicza się między innymi kleszcze i komara, które żywią się naszą krwią. O ile komara możemy zobaczyć od razu i się go pozbyć, to już owsików nie zobaczymy. Jednakże są skuteczne metody na walkę z nimi, które pozwalają pozbyć się nie tylko niechcianych lokatorów, ale też toksyn. Przede wszystkim, jeżeli podejrzewamy u siebie pasożyty diagnostyka jest niezbędna, gdyż musimy mieć potwierdzenie co do ich obecności. Powszechnie są stosowane dwa sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu. Może to być specjalny środek farmakologiczny, który przepisuje lekarz lub naturalne, domowe metody, które znały już nasze babcie. Mowa tu jest o wszelkich kiszonkach, których pasożyty nie znoszą. Wystarczy ich sporo jeść przez okres kuracji, który trwa siedem – czternaście dni, aby samoistnie obumarły l zostały wydalone wraz z kałem. Ważną kwestią jest też samo badanie na pasożyty, gdyż jest ono prowadzone z kału, który pacjent musi dostarczyć aż w trzech próbkach w kilkudniowych odstępach. odstępach.
Poza badaniem diagnostycznym kału, pasożyty można jeszcze wykryć we krwi, choć w tym przypadku jest to ustalane na podstawie obecności określonych przeciwciał, które produkuje nasz organizm w razie zakażenia. Oba rodzaje badań są prowadzone w punktach diagnostycznych.