You are currently viewing Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii obecnie na rynku można wybrać wiele różnych systemów grzewczych. Największą popularnością nadal cieszą się tradycyjne kaloryfery, jednak coraz więcej nowoczesnych domów stawia na ogrzewanie podłogowe czy kanałowe. Nowym rozwiązaniem jest również ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega jego budowa i działanie?

Charakterystyka ogrzewania płaszczyznowego

ogrzewanie płaszczyznowe krakówJedną z alternatyw dla standardowych grzejników jest ogrzewanie płaszczyznowe. To systemy dopiero zyskujące popularność w Polsce. Można je zastosować zarówno na ścianach, sufitach, jak i podłogach. Do ogrzania powierzchni wykorzystywana jest instalacja wodna z kolektorami połączonymi rurkami lub instalacja elektryczna zasilana elektrycznymi kablami grzejnymi. Każdemu, kogo interesuje ogrzewanie płaszczyznowe Kraków oferuje wiele firm zajmujących się montażem takich instalacji. Ścienne ogrzewanie wodne ma przewagę nad elektrycznym pod względem niższej ceny i możliwości modyfikacji na system chłodzący. Ogrzewanie płaszczyznowe wyróżnia się ekologicznością, estetyką – dzięki braku widocznych elementów grzewczych w pomieszczeniu, higienicznością oraz lepszym powietrzem, które utrzymuje we wnętrzu. Na rynku od paru lat dostępne są opcje tego typu ogrzewania wyposażone w termostaty pokojowe, które dają możliwość ustawienia wybranej temperatury, a przez co komfort cieplny i wygodę użytkowania. Ogrzewanie płaszczyznowe może być bez problemu stosowane w budownictwie mieszkalnym, jak i sakralnym, sportowym i użyteczności publicznej. 

Ogrzewanie podłogowe czy ścienne nie wyklucza zainstalowania dodatkowych grzejników, np. drabinkowych w łazience, więc można tworzyć dowolne konfiguracje instalacji. Największą zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie ruchu powietrza i problemu unoszenia się kurzu, dzięki czemu doskonale sprawdzi się dla alergików.