Choroba XXI wieku – leczenie depresji w Krakowie

Depresja dotyka coraz więcej osób – również dzieci. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest to choroba śmiertelna. Nieleczona depresja zabija! Psychiatrzy twierdzą, że przyczyną depresji są zaburzenia w produkcji i przekazywaniu neuroprzekaźników między komórkami nerwowymi w mózgu.

Mechanizm powstawania depresji oraz leczenie depresji

leczenie depresji w KrakowieChodzi głównie o serotoninę. Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. Jeśli jest jej niewiele, zbyt mało, dochodzi do obniżenia nastroju. Przewlekłe obniżenie nastroju nazywane jest depresją. Lekka depresja nazywana jest z kolei dystymią. Depresja może przybierać różne postacie np. depresji lękowej, wegetatywnej i inne. Jedną z najgorszych postaci jest depresja kliniczna. Osoba chora jest w bardzo ciężkim stanie – nie widzi sensu życia, nic jej nie cieszy, zaniedbuje siebie – nawet własną higienę, ma problemy z zasypianiem, śpi w ciągu dnia, nie wstaje z łóżka, nie je, nie pije, patrzy w sufit, czasami płacze. To typowy obraz depresji, która może spotkać każdego. Do depresji przyczyniają się różne życiowe sytuacje – utrata kogoś bliskiego (rozstanie w związku), śmierć kogoś z rodziny, utrata pracy, znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad kimś. Depresja nieleczona często prowadzi do prób samobójczych. Dlatego warto zdecydować się na leczenie depresji w Krakowie. Jest wiele ośrodków terapeutycznych, które tym się zajmują, ale w ciężkich postaciach depresji zawsze zaczyna się od leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosuje się inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny – nie jest jej więcej, ale jest ona lepiej wychwytywana.

Są to takie leki jak paroksetyna, fluoksetyna, sertralina, wenlafaksyna i znacznie więcej. Czasem stosuje się też takie leki jak np. pobudzająca tianeptyna oraz stabilizatory nastroju wtedy, kiedy leki zaczną działać. Na działanie trzeba poczekać kilka tygodni.