You are currently viewing Ceny wdrożenia układu OZE

Ceny wdrożenia układu OZE

 

W celu ograniczenia ilości potrzebnych do funkcjonowania obiektu mediów wdrażane są nowoczesne rozwiązania. Dobrym przykładem są chociażby odnawialne źródła energii. Umożliwiają one wygenerowanie potrzebnych form energii w miejscu, gdzie następuje ich zużycie. Dzięki temu generowane są spore oszczędności. Ma to szczególne znaczenie w obecnej sytuacji, gdzie z roku na rok rosną koszty zakupu mediów z sieci przesyłowych.

Jak ekologicznie wygenerować ciepło użytkowe?

pompy ciepła cenaWarto również wspomnieć, że obecnie każdy z powstających obiektów musi cechować się wysoką efektywnością energetyczną. Właśnie dlatego bardzo chętnie w projektach uwzględniane są pompy ciepła cena takich urządzeń jest w głównej mierze uzależniona od ich wielkości. Im większej mocy pompa tym będzie ona droższa. Kolejnym zagadnieniem mającym duży wpływ na koszty jest rodzaj jednostki grzewczej. Wykorzystane mogą być bowiem urządzenia z sondami poziomymi lub pionowymi. Kolejny podział obejmuje ciecz roboczą, którą może być woda lub powietrze. Należy zaznaczyć, że obecnie najchętniej wykorzystywane są jednostki typu powietrze-powietrze, które mogą być zainstalowane w budynku praktycznie na dowolnym etapie jego eksploatacji. Niezależnie od wybranego rozwiązania na przestrzeni lat koszt wdrożenia znacznie spadł.

Jest to spowodowane rozwojem technologii, a także dostępnością różnego rodzaju form wsparcia. Można tutaj wymienić między innymi dotacje, dofinansowania czy kredyty na warunkach preferencyjnych. Pozwala to znacznie skrócić czas zwrotu z inwestycji, który waha się od kilku do kilkunastu lat. Sam system może być bez przeszkód eksploatowany nawet kilkadziesiąt lat co sprawia, że czas zwrotu jest atrakcyjny. Właśnie dlatego w OZE inwestuje coraz więcej osób prywatnych oraz przedsiębiorstw.