Ilość urządzeń podpiętych do instalacji elektrycznej, które mamy w domach wymaga ochrony w sytuacji zagrożenia niekontrolowanym wzrostem napięcia w przewodach. Może on doprowadzić do uszkodzenia a czasami nawet zniszczenia podłączonych do prądu sprzętów. Obecność ograniczników przepięć ma nas przed tym uchronić.
Rola ograniczników przepięć
Nagły i krótkotrwały wzrost napięcia zasilającego, to właśnie przepięcia, na które są wyjątkowo wrażliwe urządzenia elektryczne. Oprócz całkowitego zniszczenia sprzętu mogą doprowadzić do zerowania pamięci układów cyfrowych, niewłaściwej pracy układów sterujących czy też przerwania pracy w wyniku uszkodzeń. Przepięcia mogą być spowodowane zarówno wyładowaniami elektrycznymi powstałymi w trakcie uderzenia pioruna, jak i przez operacje łączeniowe niektórych maszyn przemysłowych. W takich sytuacjach instalacje elektryczne ratują ograniczniki przepięć. Są to aparaty stosowane w instalacjach, które mają chronić zarówno je, jak i podłączone do nich urządzenia przed ryzykiem przepięć. Ograniczniki odcinają zasilanie w sytuacji, kiedy w pobliżu uderzy piorun, co chroni całą domową instalację przed uszkodzeniem. Nawet niewielkie przepięcie może zniszczyć delikatną elektronikę lub doprowadzić do jej nieprawidłowej pracy, przez co ograniczniki stały się nieodzownym wyposażeniem dla domu. Ochrona przeciwprzepięciowa powinna być stosowana zawsze, według polskich budowlanych regulacji technicznych.
W dbaniu o to aby sprzęty nie niszczyły się w trakcie przepięcia w instalacji elektrycznej pomaga zamontowanie ograniczników przepięć. Są one niezbędnym elementem instalacji, która pomaga w ochronie urządzeń oraz zdrowia domowników. Eliminuje ryzyko poważnych uszkodzeń, które mogą również skończyć się pożarem.