You are currently viewing Budowa zbiornika na szambo

Budowa zbiornika na szambo

Szamba nadal są bardzo popularnym sposobem na odprowadzanie i składowanie ścieków z domów jednorodzinnych. Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, muszą one zostać skonstruowane w prawidłowy sposób, a ich wielkość powinna zostać dopasowana do wielkości gospodarstwa domowego. 

Konstrukcja szamba betonowego

solidne zbiorniki na szamboAby szambo mogło być użytkowane w sposób bezpieczny, musi zostać dobrane na podstawie przewidywanego, przyszłego zużycia wody. Pozwala ono obliczyć przybliżoną ilość ścieków, które trzeba będzie odprowadzić. Musi być ono na tyle duże, aby nie groziło wybiciem i nie zalało działki swoją zawartością. Przy wyborze pojemności pomóc mogą przedsiębiorstwa zajmujące się ich produkcją. Solidne zbiorniki na szambo wykonane być powinny z mieszanki betonu z substancjami uszczelniającymi, która zalewane są zbrojenia. Zastosowanie takiego materiału gwarantuje nie tylko trwałość, ale również zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji do gleby. Od jakiegoś czasu producenci odchodzą od konstrukcji na planie prostokątnym. Miały one dużo niższą odporność ścianek na naprężenia i po czasie groziły zapadnięciem się do środka. Obecnie polecany jest montaż szamb na planie okręgu lub owalu. Dzięki temu siła, z jaką naciska na zbiornik ziemia, jest równomiernie rozkładana. Ważne, aby grubość ścianek była odpowiednia, to znaczy większa niż 10 cm. Będą one wtedy odporne na zniszczenia i nie pozwolą na wycieki ścieków.

Od konstrukcji szamba zależy, czy będzie ono poprawnie spełniać swoją funkcję. Przede wszystkim użyte do jego produkcji materiały muszą być wytrzymałe i gwarantować szczelność. Zbiornik powinien mieć też plan okrągły lub owalny, a jego ścianki nie mogą być zbyt cienkie. Dzięki temu wytrzyma naprężenia i nie zapadnie się do wewnątrz.